Yeni Heyecanımız : Masomo

Oyun oynamak insanoğlunun en vazgeçilmez ihtiyaçlarından birisi olmuştur her zaman. Doğumdan ölüme kadar hepimiz hayatımızı oyunlarla daha renkli hale getirmeye çalışırız. Bir bebeğin elindeki çıngıraktan, lunaparkların rengarenk dünyasına, kahvehanelerdeki okey şıngırtılarından, spor sahalarında bir topun peşinde koşmaya kadar aslında oyunlar hayatımızda sandığımızdan çok daha fazla yer alır.

Teknolojinin gelişmesi de oyun sektörünün daha da büyümesine, insanların daha çok ve kolay zaman ayırabilmesine olanak sağladı. Elinde cep telefonu olan herkes artık milyonlarca farklı oyundan birisini seçip oyunlarla zaman geçirebiliyor. Buna rağmen ben hala yolun çok başında olduğumuzu düşünüyorum. Önümüzdeki dönemlerde en çok ilgi görecek ve en çok para harcanacak sektörlerden birisinin oyun sektörü olduğuna eminim.

Bu düşüncede olduğum icin, geçen yıl İngiliz ortaklarımla Londra merkezli Masomo adında bir oyun şirketi kurduk. Bu şirket ile daha çok sosyal bulmaca (puzzle) oyunları geliştirmeyi hedefledik. Drawpath adındaki oyunumuz bir yıldır yayında. Word Search Social ve Minesweeper Social adlı oyunlarımız da yeni çıktı. Bu oyunlar kullanıcılarımızın isterlerse tek başlarına, isterlerse iki kişi karşılıklı, isterlerse de 10 kişilik gruplar halinde oynayabildikleri casual (gündelik) oyunlar.

Bu oyunları geliştirirken Türkiye’de geliştirilmiş ve çok popüler hale gelmiş olan Online Kafa Topu adlı oyunun sahibi olan ve İzmir merkezli bir şirket olan İzmo ile görüşmelere başladık. Online Kafa Topu, Türkiye’de 8 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş ve henüz diğer ülkelerde yayına geçmemiş çok başarılı bir oyundu. Masomo olarak bizler bu oyunu, benim ve ortaklarımın networkünü de kullanarak, tüm dünyaya yaymak ve dünya çapında bir oyun haline getirmek istediğimizi kendilerine ilettik. Çeşitli görüşmeler sonucunda çok daha ileri bir noktaya gittik ve sadece bizim onlara değil, onların da bize ortak olmasına karar verdik.

Böylece Masomo şu anda spor ve bulmaca oyunları geliştirmek üzere Londra merkezli, İstanbul ve İzmir yazılım ekiplerinin olduğu çok daha güçlü bir şirket haline geldi. Masomo’nun %50’sine sahip olan yeni ortakları İbrahim Akman, Yaşar Semih Alev, Kerem Copcu, Murat Baysal ve Erman Haskan. Varolan diğer ortakları ise ben, Tarkan Onar, Oliver Slipper, Jorg Mohaupt, Adam Perrin, John Powell ve İlhan Aysan. Ortaklar dışında da yaklaşık 30 kişilik bir ekip de oyunların geliştirilmesi ve tanıtılması için gece gündüz büyük bir heyecanla çalışıyor.

Online Kafa Topu’nu Mart ayında Hollanda ve Danimarka’da test amaçlı olarak yayına aldık ve çok kısa sürede tüm listelerde en üst sıralara çıktı. Bu hafta içinde 20’ye yakın ülkede daha yayına çıkıyoruz ve çok ciddi bir ilgi olmasını bekliyoruz. Oyunlarımızın önümüzdeki 1 yıl içinde tüm dünyada en az 50 milyon kişi tarafından oynanmasını hedefliyoruz.

Ülkemizin yaratıcı insanlarının emeklerinin karşılığını alabilmesi için dünya ile daha entegre çalışması gerektiğini düşünüyorum. Ülke olarak içine kapanmak ve yalnızlaşmak hem siyasi, hem kültürel, hem ekonomik anlamda üreten insanlara büyük zarar verir. Bizler uluslararası çalışmalarımızla herkese bu konuda örnek olmaya çalışıyoruz.

Kafamızı kaldırıp 70 milyonluk bir ülkede değil, 7 milyarlık bir dünyada yaşadığımızı ve aslolanın da bu olduğunu çok da geç olmadan herkesin görmesini diliyorum.

NOT : Oyunlarımızı denemek isteyenler Apple Store ya da Google Play’de Masomo diye arama yaparak bütün oyunlarımızı indirebilirler.Categories: Bütün Yazılar, İnternet Dünyası

2 replies

  1. Nice başarılar dilerim..

  2. android ile tanıştığımdan beri söylerdim. mobil oyun dünyası çok gelişmeye açık bir alan. öylede oldu. şuanda muhteşem bir ivmeyle büyüyor. en sonunda bunu gören bir yatırımcı bulduk 😀 nice başarılar efenim. darısı bizim başımıza 🙂

Bir Cevap Yazın

%d