Hakkımda

10 Aralık 1968’de Uşak’ın Güre köyünde doğmuşum. Babam Güre’den çıkmış nadir üniversite mezunlarından birisi. 25 yıl Uşak’ta avukatlık yaptı, şimdi Güre’de emekliliğini geçirmekte. Annem ise Uşak’ın Eşme ilçesine bağlı Yeleğen köyünden ve ilkokul mezunuydu. 1983 yılında, henüz 39 yaşındayken ani bir hastalık sonucu kaybettik.

İlkokul, ortaokul ve liseyi Uşak’ta okuduktan sonra 1985’de İstanbul’a Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği okumaya geldim. Arada 1991-1992 arası askerlik için Ankara’ya gitmek dışında 2013 Temmuz ayına kadar 28 yıl hep İstanbul. Temmuz 2013’den sonra ailecek İngiltere’ye, Londra’ya taşındık, bundan sonra ucu açık bir şekilde bir süre buradayız.

1990’da üniversiteyi bitirip Arçelik’te bilgi işlem bölümünde çalışmaya başladım. Okuldayken yazılımcı olmayı düşünmezken Arçelik’teki 5 yılım yazılımcılık anlamında dolu dolu geçti.  Sonrasında 1995’de beraber çalıştığım arkadaşlarımla birlikte 6 kişi istifa edip Coretech’i kurduk. Büyük şirketlere yazılımlar yaptık, çok güzel projeler ürettik ve yazılımın benim için en iyi iş olduğunu düşündüm.

Sonra Coretech içinde 1999 yılında internet ile ilgilenmeye başladım ve bu ilgi Kokteyl’in kurulmasına neden oldu. Ortağım Tarkan ile sadece internet ve mobil işler yapan Kokteyl’de çalışmaya başladık. Coretech B2B işler yaparken Kokteyl olarak biz sadece B2C işler yaptık. Sadece kendi hayallerimizin peşinde koştuk, iyi ki de koşmuşuz.

Beygir.com, Mackolik.com, Sahadan.com gibi siteler bu hayalin sonucu ortaya çıktı. Spor ile ilgili işlerimizi Mackolik A.Ş. adında ayrı bir şirket haline getirdik, Kokteyl A.Ş. başka işler de yapmaya başladı, ama hepsi zevk alacağımız kendi hayalimiz olan projeler oldu.

Mackolik A.Ş.’deki hisselerimizin önce 2012 yılında %51’ini, sonra 2016 yılında kalanını İngiliz Perform Group’a sattık. Bu 4 yıl boyunca onlarla birlikte Mackolik markasıyla değil ama tamamen bizim teknolojimiz ile dünya çapında işler yapmak için çalıştık.

2016 yılında Kokteyl A.Ş.’de uzun yıllardır birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız ile ortak olduk ve bundan sonra yolumuza 8 ortak olarak devam ediyoruz. Birlikte yine sadece kendi hayallerimiz olan projelerle uğraşıyoruz.

Hayatımın en önemli parçasını işim oluşturuyor, çünkü üretmeyi, başarmayı tutku derecesinde seviyorum. Daha çok işimin teknik tarafları ile uğraşmayı sevmeme rağmen, kendi şirketimin yöneticisi olarak uğraşmadığım herhangi bir konu yok.

Sıra dışı işler yapmayı, birlikte çalıştığım insanların sevgisini ve saygısını kazanmayı çok önemsiyorum. İnsan emeğinin en kutsal değer olduğuna inanıyorum, bu nedenle hem emeğimin karşılığını almak için çok çaba harcıyorum hem de kazandıklarımı birlikte emek harcadığımız ve birlikte ürettiğimiz çalışanlarımla paylaşmaya gayret ediyorum.

Başkalarına bey demeyi sevmem, bana da bey denilmesinden hoşlanmam, adımla hitap edilmesini ya da abi denmesini tercih ederim. Abi-kardeş dışındaki her türlü hiyerarşiden ve otoriteden uzak durmaya çalışırım.

Eşim Ayşegül ile 1999’da evlendik, kendisi biyokimya uzmanı doktor. Ama zamanının büyük kısmını kızlarım Ezgi ve Esin için harcıyor. Bugüne kadar neyi becerebildiysem onun fazlasıyla katkısı var. Aldığım her kararda, sağlamasını onunla yapmazsam rahat edemem. Kendisi sadece hayat arkadaşım değil, aynı zamanda en iyi arkadaşım.

4 replies

  1. Şiir gibi yazmışın,kitap gibi okudum,yüreğine sağlık abi.Hz.Mevlana’nın bir sözü var. Derki: Gönül mutfağı hazırlamaz ise dil ikram edemez. Bu yazıda öle olmuş sanki.Sen hayatın 1.kuralını çiğnemiş gibi duruyorsun abi.Yanımda olsaydın ellerinden öperdim ama yürekten öpüldün eğer anlattığın gibi biriysen.Seni ve etüm sevdiklerini Yüce ALLAH’a emanet ediyorum abi.Selamunaleykum.

  2. Tebrik Ederim.. daha üstüne eklicek bişey bulamam sanırım…

  3. Sevgili Erdem,uzaktan da olsa başarılarının takipçisiyim.İyi ki senin Uşak Lisesindeki öğretmenlerinden biri olmak gibi bir şansım olmuş.Her zaman seni gerek kişiliğin gerekse çalışkanlığınla örnek göstermişimdir.İş yaşamında da giderek artan başarınla bizleri hiç yanıltmadın.Bundan sonraki yaşamında da; tanışmak mutluluğuna eriştiğim Sevgili Ayşegül , güzel ve sizler kadar zeki olduğundan şüphe etmediğim kızlarınız Ezgi ve Esin ile birlikte sağlık,mutlulu ve huzur dolu bir yaşamınız olsun dilerim.Sevgiler.

  4. Bilgisayar programcısıyım ve Başarılı yazılmcıları takip ediyorum. Çok iyi araştırmalar yaptım yazılımcıların hayat hikayelerini ulaşabildiğimce okudum başarı sırlarını anlamaya çalıştım. Gerçektek çok gerçekçi ve doğal birisisiniz. Sizi hayatımda hiç görmedim sizinle hiç konuşmadım ama yazılarınızı sadece yazılım hakkında değil gündem hakkında ki görüşlerinizi ve yorumlarınızı da takip ettiğimde sizi sanki yıllardır tanıyormuşum havası var içimde. Çok iyi bir yazılımcılığın yanısıra çok iyi bir girişimcisiniz ve bizlerin idolü olmaya devam ediyorsunuz. Güzellikler ve başarı dolu bir ömür sizlerle olsun. G. Kunduz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: