Mackolik – Bir Devrin Sonu

2012 Haziran ayında Mackolik A.Ş.’nin hisselerinin %51’ini sattığımızda şu yazıyı yazmıştım : Bir Dönüm Noktası

Aradan yaklaşık 4 yıl geçti ve planlandığı gibi geriye kalan hisselerimizi de, ortağım Tarkan Onar ile birlikte bugün, yani 26 Mayıs 2016 tarihi itibariyle İngiliz ortaklarımız Perform’a sattık.

1999’da beygir.com, 2002’de mackolik.com, 2005’de sahadan.com olmak üzere 17 yıldan bu yana bir çocuk gibi üzerine titreyerek büyüttüğümüz şirketimizi, dünyanın en büyük online spor medya şirketlerinden birisine satmaktan dolayı biraz burukluk hissetsem de son derece mutluyum.

Mackolik’in hikayesini en başından sonuna kadar bir kitap olarak yazma hayalim var, bu uzun zaman önce önüme koyduğum en büyük hedeflerimden birisi, umarım becerebilirim. Bunu yapmayı çok istiyorum, çünkü Mackolik’in hikayesi bir ölçüde Türkiye’de internetin tarihi demektir bana göre. Bu 17 yılda çok güzel anıların yanında çekilen acıların, yaşanan zorlukların, edinilen deneyimlerin başka bir çok girişimci insana da yararlı olacağını sanıyorum.

Bu yazı daha çok bir teşekkür yazısı, bugünlere gelirken bize yol gösteren, yanımızda ya da arkamızda bize destek olan arkadaşlarımıza, dostlarımıza, ailemize.

Bir önceki yazımda teşekkür ettiğim ve hala bizimle birlikte olan bütün insanlara tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Son 4 yılda bize destek olan yeni insanlar oldu, bunların başında eski arkadaşım ve Perform Türkiye ülke müdürü olarak birlikte çalıştığımız Emre Uğurlu’ya teşekkür etmek istiyorum. Perform ile  bu 4 yılı sorunsuz geçirmemizde büyük emeği var.

Mackolik ekibine sonradan katılan ve buna rağmen bütün operasyon ekibini gayet başarılı şekilde yöneten ve bundan sonra da yönetecek olan Erhun Geyisi’ye de çok teşekkür ederim, sayesinde gözümüz arkada kalmıyor.

Mackolik’in finans işlerini yöneten ve satış sürecindeki katkıları ile bize büyük destek olan Murat Demirel’e de çok teşekkür ederim.

Bizim icin son derece önemli olan ve şirketimizin değerinin belirleneceği yıllarda en önemli gelir kaynağımız olan reklamlarımızın satışını yapan MedyaNet şirketinin Genel Müdürü Rima Erdemir ve çalısma arkadaşlarına  çok teşekkür ederim. Aynı şekilde son 7 yıldır Mackolik’in en büyük reklamvereni olan Tuttur.com’un Genel Müdürü Sadok Kohen’e bize olan güveni için teşekkür ederim. Bunlar dışında birlikte çalıştığımız sektörden bir çok insan oldu, hepsini tek tek saymama olanak yok, hepsine teşekkür ediyorum.

Perform, Mackolik’i ilk satın aldığında iki genel müdürü vardı, bunlardan Oliver Slipper aynı zamanda son yıla kadar Mackolik’in de yönetim kurulundaydı. 2015 başında bu görevinden ayrıldı ve birlikte İngiltere’de Masomo adında yeni bir oyun şirketi kurduk ve ortak olduk. Oliver benim tanidigim en iyi niyetli ve değer bilen insanlardan birisi, kendisine de bu süreçteki desteği ve güveninden dolayı çok teşekkür ederim. Kendi adıma bu sürecin en büyük kazanımlarından birisi Oli ile olan dostluğumuz oldu.

Mackolik bir içerik şirketi ve bu şirketin bütün teknolojik desteğini en başından bu yana yazılım şirketimiz Kokteyl A.Ş. veriyor. Kokteyl ekibi bu desteği bir süre daha vermeye devam edecek, Perform ne zaman kendisini hazır hissederse bu desteği keseceğiz. O ana kadar da biz seve seve yardım etmeyi sürdüreceğiz. Bu sayede biz de bu kopuşa daha kolay şekilde alışabileceğiz sanırım.

Kokteyl ekibinde yıllardır birlikte çalıştığımız ve herşeyi birlikte yaptığımız çalışanlarımız Arif Ersin, Emrah Akdağ, Cem Catıkkaş, Ömer Kırkağaçlıoğlu, Tolga Şeremet ve Mesut Ünal bundan sonra Tarkan ve benimle birlikte Kokteyl’de ortak olarak devam edecekler.

Bundan sonra da Kokteyl her zaman olduğu gibi sadece kendi hayallerinin peşinde koşan bir yazılım şirketi olarak yoluna devam edecek. İleride daha detaylı duyurusunu yapacağım, birisi Türkiye’de diğeri dünyada ciddi başarı şansı olan iki projemiz için de çok heyecanlı bir şekilde çalışıyoruz. Mackolik satışının verdiği maddi güç ve moralle sadece severek yapacağımız projelere ağırlık vereceğiz.

Kokteyl’de ve Masomo’da kendi projelerimizle uğraşırken, hem Türkiye’de hem de dünyada çeşitli projelere de yatırımlar yapmayı düşünüyoruz. Yatırım yapacağımız bu projelere hem maddi hem de mentor olarak katkılarda bulunmayı istiyorum.

Bundan sonraki süreçte en büyük dileğim, ülkemizin de, bir an önce, üretken, alın terine değer veren, hak ve hukuk kavramlarına inanan, bilimin ve teknolojinin peşinde koşan insanlarca yönetildigi, insanların farklı düşünce ve inançlara sahip olabildiği ve bunun bir zenginlik olarak görüldüğü bir duruma gelmesidir. Bunların olmadığı bir ülkede her türlü başarı ciddi buruk bir tat bırakıyor ağızda. Bu teşekkür yazısını bize bu olanağı sağlayan insanlara da teşekkür ederek bitirmeyi isterdim ama ne yazık ki herşeyi onlara rağmen tırnaklarımızla kazıyarak yaptık ve bu kolay olmadı.

Sevgilerimle..

 Categories: Bütün Yazılar, İnternet Dünyası

5 replies

 1. Keşke satılmasaydı. Böyle önemli şirketlerin sahiplerinin ülkemiz vatandaşı olmasını dilemişimdir hep.

 2. Erdem ve Ayşegül’cüm hepinize tebrikler. Sizlerin başarılarınızla gurur duyuyoruz. Çok emekler verildi, zaferinizi kutlayıp birazda zevkini çıkartmanızı diliyoruz. Yakında görüşmek dileklerimizle hasretle öpüyoruz.

  Sevgiler, Timuçin ve Colleen

  Sent from my iPad

  >

 3. Erdem abiyi girişimcilik hayatımda tanıdım birçok iş adamının dışında bir profili olan gençlere değer katan onların dilinden arkadaş gibi olan değerli bir insan inandığı yolda yürüdü ve başardı inş güzel yüreği ile daha da çok girişimciye ışık olur teşekkürler Erdem Yurdanur.

 4. emeklerinize sağlık…beygir com ile tanıştık sizinle , yıllar önce validebağ öğretmen evinde bir buluşmamızda , sevgili Aybars’ta vardı , mackolik sitesinden çok umutlu olduğunuzu heyecanla anlatıyordunuz…ilk günlerini biliriz yani 🙂 esen kalın…

  • Sevgili Ragip, ne emekler verdigimizi en basindan bu yana bilenlerdensin gercekten de, ayrica bize en basindan bu yana inananlardansin da. Buyuk cogunlugun bu inancimizi kucumsedigi donemlerde senin gibi arkadaslarin destegi ilac gibi geliyordu, tekrar tesekkurler.

Bir Cevap Yazın

%d