Sonlu Kaynağımız: Zaman

Şu andaki teknolojik gelişmelere göre hala her canlı bir gün ölümü tadacak gibi görünüyor. Büyük ihtimalle bir gün bilim ölümsüzlüğü bulacak ama en azından şimdilik ölümlüyüz, bu nedenle zaman en önemli ve sonlu kaynağımız.

Bugün 8 milyara yaklaşan dünyada 100 yıl önce doğmuş insan sayısı parmakla sayılırken, 150 yaşından daha yaşlı bir insan yok. 150 yıl sonra bugün yaşayan hiç kimse yaşıyor olmayacak muhtemelen.

Kim olursanız olun, ister bir girişimci ya da sanatçı, ister bir bilim adamı ya da devlet başkanı, belki elde ettiğiniz güçler yüzünden kendinizi ölümsüz hissedebilirsiniz ama, eninde sonunda gerçek yüzünüze bir tokat gibi iner ve aslında zamanın karşısında bir hiç olduğunuzu anlarsınız. Bu gerçeği hepimiz biliyoruz ama buna rağmen hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamayı tercih ediyoruz.

Bizim başımıza da böyle bir şey geldi. Yaklaşık 3 hafta önce 20 yıla yakın bir süredir birlikte çalıştığım çok sevgili ortaklarımdan birisinin 7 yaşındaki kızının beyninde kötü huylu bir tümör olduğunu öğrendik. Tümör omuriliğe de sıçramış durumda. Bunu öğrenir öğrenmez hepimiz en iyi doktora ulaşmak, en iyi tedavinin uygulandığından emin olmak için seferber olduk.

Kızımız haberi almamızdan 3 gün sonra ameliyat oldu, beynindeki tümör alındı, ama omurilikteki kanserli hücreler kemoterapi ve radyoterapi ile önce 6 haftalık, sonra en az 9 ay sürecek çok kritik bir süreç ile yok edilmeye çalışılacak. Ortağımın öğretmen olan eşi işini bırakacak, çocuğumuz okula gitmeyecek ve evde çok steril bir ortamda kanser hücreleri ile mücadele başlayacak.

Şirketimizde bir sürü yürüyen işimiz, heyecan verici yeni projelerimiz var ama bunların hepsi şu anda önceliğini kaybetmiş durumda. Hepimizin derdi bir hayatı kurtarmak ve bunun için elimizden ne geliyorsa geç kalmadan ve hata yapmadan gerçekleştirmek.

30 yıllık iş hayatım bir sürü heyecan verici proje ile dolu ama şu andan itibaren hepimizin en büyük projesi, kızımızın bu hastalığı yenmesini ve normal bir hayat yaşamasını sağlamak.

Hayatımız çeşitli sürprizler ile dolu, bunların hepsine hazırlıklı olmak ne yazık ki mümkün değil. Ama zamanımızın sonlu olduğunu bilmek, sürekli düşünmesek bile bunu arada hatırlamak, zamanımızı daha verimli, keyifli ve kayda değer yaşamamızı sağlayabilir.

Bu gerçeği hatırlamak için küçük bir çocuğun başına böyle büyük bir derdin gelmesi ise çok üzücü. Dünya iyisi bir ailenin dünya tatlısı kızlarının başına bu tür bir sorun gelmesi insanda aklınıza gelen her türlü değerin yeniden sorgulanmasına neden oluyor.

Ameliyatı yapan Prof. Mehmet Özek ve ekibi 4 saat süren ameliyatı yaparken, kimimiz dua ederek, kimimiz iyi dileklerimizi evrene ileterek, ama aslında çaresizce bekledik. Ben kendi adıma Mehmet Bey’in yıllardır kaç insana bu şekilde umut verdiğini, kaç insana çare olduğunu ve mesleğinin ne kadar yorucu ama bir o kadar da tatmin edici olduğunu düşündüm.

Ameliyatı hangi doktorun yapması gerektiğini araştırırken, hemen herkesin verdiği tek isim Mehmet Özek oldu. Başarının daha çok kazanılan para ile ölçüldüğü kapitalist bir düzenin aslında ne kadar anlamsız kişileri ön plana çıkardığını da düşündüm bu süreçte.

Şu anda çocuğumuzun yaşaması ve sağlığına kavuşması hepimiz için en öncelikli konu. Umuyorum ve diliyorum ki, tedaviler olumlu sonuçlanır, sağlıklı, uzun ve güzel bir hayat yaşar.

Bu yazıyı yazmamın iki nedeni var. Birincisi hayatı ve zamanı sorgulamak, bunu yukarıda yaptım zaten. İkinci ve daha önemli neden ise, bu uzun ve çok zor tedavi sürecinde benzer süreçleri yaşamış insanların her türlü desteği, ama özellikle de yaşadıkları deneyimler ortağımın ailesi için yararlı olabilir diye düşünüyorum.  Kendilerine iyi dilekler dışında yararlı tavsiyeleri olabileceğine inanlar aşağıya yorum yazabilir, ben gerekli filtrelemeyi yaparım zaten.

EK: 05/07/2020 – Bu yazıyı yazalı yaklaşık 1 yıl oldu ve bütün çabalarımıza rağmen kızımızı kurtaramadık ve bugün kaybettik. Tümör inanılmaz bir hızda ve çok agresif yayıldı, başlarda iyi gibi görünmesine rağmen sonradan hiçbir tedaviye olumlu tepki vermedi. Çok üzgünüz. Başta anne ve babası olmak üzere bütün sevenlerinin başı sağolsun.Categories: Bütün Yazılar

13 replies

 1. Allah şifa versin. Ben tüm insanların kötü günlerinde üzüntü duymayı insanı bir görev sayarım. Bu çok yakınım veya tanımadığım birisi içinde geçerlidir. Konu çocuk olunca bu hassasiyetim kat kat artar. Tüm kalbimle evladımızın en kısa zamanda sağlığına kavuşması için dua edeceğim.su fani dünyada sağlığın ve sağlıklı yaşamanın en büyük servet olduğunu düşünenlerdenim. Erdemcigim Sizlerede çok geçmiş olsun diyorum. Inşallah en kısa zamanda herşey isteğiniz doğrultuda gelişir.

 2. Dualarımız Kızımız için.Acılarının en kısa dinmesi ve sağlıklı günlerine dönmesi için Etrafımda bulunan hekim dostlarım ve Aynı rahatsızlıkla karşılaşmış ailelerden yardım almak için istişare edeceğim.

 3. Kızımıza acil şifalar dilerim. Umarım en kısa zamanda bu illetten kurtulur ve eski sağlığına kavuşur.

 4. Sevgili Erdem Abi, oncelikle acil sifalar dilerim. Annem multiple myeloma hastasi. İstatistiksel beklenen yasam suresinin cok uzerine cikmayi basardi. Hastaliklar 1e1 ayni degil diye dusunsem de eger ki bir faydamiz dokunabilirse bir mesaj atmaniz yeterli.
  Kucuk kardesime, ailesine ve tum sevdiklerine bolca sabir ve dirayet dilerim. Omru uzun, bahti acik olsun.

 5. Sevgili Erdem
  Çok değerlisiniz benim gözümde.
  Çok güzel ve sürükleyici yazmışın.
  Allah Aileye ve sizlere kolaylıklar versin.
  Çok çok üzüldüm, zor bir süreç.
  Ablamda Arçelik’te çalışırken kan kanseri oldu ve 5.5 Ay Marmara Üniversitesinde ameliyatlar, tedaviler ile geçirdik.
  Ben gündüz işe gece Hastahaneye refaketçi olarak gidiyordum.
  En iyi doktorları bulduk, hatta Doçent olan Doktorumuz Ablam ile Profesör oldu.
  Hep pozitif, hayata bağlı , hastalığı kaale almayan yapımızla çoğu şeyi başardık.
  Yalnız Hastalık değil , yaşadığımız hayattada öyle değil mi, içten yazıyorum , bana düşen bir görev olursa seve seve
  Çocuk, geleceğimizin genci, can , Aile, Arkadaş çok zor, Allahtan iyileşmesine dua ediyorum.
  Selam ve Sevgilerimle,

 6. Erdem’cim, ortağının kızına ve ailesine en içten şifalar diliyoruz. Sizlerin bir ailesi gibi oldukları belli. Umuyoruzki her şey kısa sürede olabileceği kadar normale döner. Bizlerde bu bahsettiğin gerçekleri bize öğreten deneyimler yaşadığımız için, ne kadar zor günler geçirdiklerini biliyoruz. Sevgi ve iyi dileklerimizi lütfen iletin, bizim yapabileceğimiz bir şey varsa bildirin.

  Sevgiler,

  Timuçin ve Colleen

  Sent from my iPad

  >

 7. Erdem bey,
  Cok uzuldum, dediginiz gibi kucuk bir cocuga yakismayacak bir hastalik.
  Ben cocuklarini cok buyuk bir mucadeleden sonra kaybetmis bir babanin yputobe videolariyla karsilastim , ismini sizinle bilahare paylasacagim.
  Kendileri bir yardim dernegi kurmuslardi.
  Eger oyle bir dernek kurulursa seve seve maddi yardim destegine bulunmaya hazirim.
  Dualarim guzel kizimizla birlikte.
  Saygilar,
  Sule

 8. Allah şifalar nasip etsin geleceğimizin teminatı yavrumuza, kuzumuza… Biz her canlının bir gün ölümü tadacağına iman ettik ama sizin de belirttiğiniz gibi bu araştırmalar yapmamıza engel değil. Bunu bilimle de ispat etmek bu konuda araştırmalara rağmen bilimin çaresizliği ortaya koymak gerekir. Kızımıza Allah hayırlı ömürler nasip etsin inşallah. Ama biz hangi dine mensup olursa olsun bu günahsız yavrularımızın cennete gideceğine inanırız. Ama bu onlar için çabalamamız anlamına gelmez. Ne kadar mal, mülk ve şöhretinde olsa hiç bir işe yaramadığı zamanlar oluyor. Dünyadaki adaletsizlikleri görünce bunun mutlaka bir hesabı olması gerektiğini düşünüyor insan. Bence önemli olan insanların hayatlarına dokunmak. Bunu sadece parayla değil hal hatır sorarak yapmak gerekir ve sosyal statüsünü de dini inanışına bakmadan.

  Yavrumuzun ve ailesinin vermiş olduğu bu büyük sınavda Allah yar ve yardımcısı olsun. Cennetlik kuzumuza hayırlı ömürler versin rabbim. Sağlıcakla

 9. İnsanın evladı öksürse içinde fırtınalar kopuyor. Allah kolaylık versin ve kızımıza bir an önce şifa versin. Zor ve meşakkatli bir süreç.

 10. Acil şifalar diliyorum, özellikle gençlerin bu hastalığa yakalanması çok katlanılacak bir durum değil. Sevgiler.

 11. Erdem Bey umarım kızımız en kısa sürede iyileşir ve aramıza katılır. Tüm aileyi ve yakın çevreyi zorlu bir psikolojik süreç bekliyor. Bu süreci insanın kendisinin tek başına atlatabilmesi çok mümkün değil. desteği ihmal etmemenizi öneririm.

 12. Merhaba Erdem bey yavrumuz iyidir inşallah…

  • Tedavi sureci devam ediyor, radyoterapi bitti, simdi kemoterapiye baslanacak. Basladigimiz noktadan daha iyi durumdayiz, umutla iyilesmesini bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: