İlham Veren Bir Site : Ted.com

1999 yılından bu yana internet üzerinde kafa yoran, emek veren ve ekmek yiyen birisi olarak yıllar boyunca birçok siteyi inceledim, kullandım. Ama bunların içinde her zaman en beğendiğim site Ted.com oldu, çünkü bana her zaman ilham veren, birçok konuda farklı fikirleri dinlememi sağlayan, tamamen seçmece konuşmaların olduğu bu site sayesinde kendimi daha özgür hissediyorum.

Eminim birçok kişi zaten bu siteden haberdardır ama bilmeyen ve tavsiyem sonucu öğrenecek birkaç kişi olsa bile mutlu olurum 🙂

Aşağıda ben de bilgi vermeye çalışacağım ama çok daha detaylı bilgi için Wikipedia’ya bakabilirsiniz  : http://en.wikipedia.org/wiki/TED_(conference)

Kısaca bilgi vereyim site hakkında, daha sonra da bu siteden çok sevdiğim birkaç video önermek istiyorum. TED, Technology Entertainment and Design, yani Teknoloji, Eğlence ve Tasarım kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Kar amacı gütmeyen Sapling Vakfı tarafından sahiplenilen, dünya çapında bir konferanslar serisi olarak, “ideas worth spreading” yani “paylaşmaya değer fikirler” sloganıyla 1984’de kurulmuş ve 1990’dan itibaren de her yıl düzenlenmeye başlamış.

Konuşmacılar en fazla 18 dakika içinde olabildiğince yaratıcı şekilde fikirlerini bir topluluğa sunuyorlar ve bu sunumların hepsi videoya çekiliyor. Bunların içinden beğenilenler de Ted.com’da yayınlanıyor. Konuşmacılar arasında her meslekten, her ülkeden gerçekten çok iyi isimler var. Şu an itibariyle 1000’den fazla video var ve bu videolarda konuşma dili İngilizce ama birçoğu daha sonra altyazı olarak diğer dillere de çevriliyor, birçok videoda Türkçe altyazı bulabilirsiniz.

Videoyu izlerken aynı zamanda yan taraftaki interactive transcript bölümüne tıklayıp, eğer hazırlanmışsa, konuşmaları istediğiniz dilde metin halinde de okuyabilirsiniz. Metinin herhangi bir yerine tıklayıp konuşmayı oradan başlatabilirsiniz.

Siteye herhangi bir ücret ödemeden üye olabilir ve her konuşmanın altındaki forum bölümüne görüşlerinizi yazabilir, görüşlerini yazmış dünyanın herhangi bir yerindeki diğer insanlarla fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Ted.com hem içeriğiyle, hem sunumuyla, hem teknolojisi ile hayranlık duyduğum bir site. Ne zaman kendime zaman ayırmak istesem ilk aklıma gelen şey bu sitede bir şeyler keşfetmek oluyor. Keşfetmekten, farklı fikirleri dinlemekten hoşlanan, meraklı bir kişi olduğunuza inanıyorsanız mutlaka ziyaret edin, pişman olmayacağınıza bahse girerim.

Size önereceğim birkaç video linkini de aşağıda paylaşıyorum, bunların bazıları ile ilgili daha sonra ayrıca yazı yazmak da istiyorum.

http://www.ted.com/talks/lang/en/jessica_jackley_poverty_money_and_love.html

http://www.ted.com/talks/lang/en/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html

http://www.ted.com/talks/richard_dawkins_on_our_queer_universe.html

http://www.ted.com/talks/malcolm_gladwell_on_spaghetti_sauce.htmlCategories: Bütün Yazılar, İnternet Dünyası

3 replies

  1. Ted.com bir haber kanalının öğle bülteninde rast gelmiştim ama dikkatimi çekmemişti. sayenizde yeni birşeyler keşfettim. yazıların devamını istiyoruz gerçi sürekli yazıyorsunuz 🙂

  2. Ben daha önce denk geldim birkaç video da izledim;fakat benim ingilizcem yok bunun için altyazılı olanları tercih ediyorum.ÇOK keyif alıyorum ben ted’in üyesi olmayı çok isterim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: