Tarihi Bir Ziyaret – TİB

Sitelerimizin kapanış hikayesini anlattığım yazımdan sonra, (http://erdemyurdanur.com/2012/03/26/dunya-devleti-olmak-ya-da-olmamak/) avukatım Gökhan Ahi ile bu konuda birşeyler yapmak lazım diye düşündük ve TİB başkanı Osman Nihat Şen’den randevu istedik. Osman Bey, hem önceki yazımı okuduğundan, hem de bu kapanma-açılma sürecinde yaşananlardan dolayı 9 Nisan 2012 saat 10:30-11:30 arasında Ankara’da TİB’de buluşmak üzere randevu verdi.

Bizim başımıza gelen bu son derece tatsız olayların başka hiç kimsenin başına gelmemesi için, bu olayın bir fırsata dönüştürülmesi gerektiğini, hem internet sektöründen büyük sitelerin sahibi olan arkadaşlarıma, hem de Osman Bey’e ilettim ve randevuya yalnız değil, sektörden başka kişilerle gelmeyi istediğimi de ilettim. Osman Bey de, bundan büyük bir memnuniyet duyacağını söyledi.

İlk aklıma gelen ve bana destek olacağını düşündüğüm kişiler olarak Markafoni.com’dan Sina Afra, Tolga Tatari, Ahmet Emre Sarı, Sporx.com’dan İlkan Gökyılmaz, iPara.com’dan Burak Divanlıoğlu, Aydonat Atasever, Yemeksepeti.com’dan Melih Ödemiş, Nevzat Aydın, Nokta Grubu’ndan (İzlesene, Blogcu vs.) Tümay Asena, Sirketce.com’dan Devrim Demirel, Magnet Grubu’ndan (Uzmantv.com, Istanbul.net vs.) Ersan Özer, Levent Gültan, Pozitron’dan Fırat İşbecer, Fatih İşbecer, ETİD ve Kliksa.com’dan Hakan Orhun, Reklamz’dan Orkun Tekin, Netbook’dan Emre Tümer, Barış Doğan, DBI’dan Uğur Şeker, Internethaber Grubu’ndan Hadi Özışık her türlü desteği vereceklerini söylediler. Kendi aramızda 9 Nisan’da Ankara’ya gidebilecek bir komite oluşturduk, site kapatmaları ile ilgili olarak nasıl kısa, orta ve uzun vadeli çözüm önerileri hazırladık ve Ankara’ya gittik. Ankara’ya giden ekipte benim dışında avukatım Gökhan Ahi, ortağım Tarkan Onar, İlkan Gökyılmaz, Ahmet Emre Sarı, Melih Ödemiş, Ersan Özer, Devrim Demirel, Tümay Asena ve ETİD (Elektronik Ticaret İşletmecileri Dernegi)’den Ömer Gürkan vardı.

Ankara’ya giderken açıkçası çok da rahat değildik, çünkü başımıza gelen kötü bir olay vardı, bu olayda suçladığımız kişiler vardı ve bunlardan bazıları ile görüşecektik ve nasıl bir tepki ile karşılaşacağımızı bilmiyorduk. TİB’in binası Ankara’nın yeni gelişen semtlerinden İncek’de tamamen izole bir alanda, çok ciddi güvenlik önlemleri altında korunan yeni yapılmış bir binaydı. Binaya girerken girip de çıkmamak var diye espriler yapıyorduk birbirimize 🙂

Ama beklentimizin çok ötesinde çok sıcak şekilde karşılandık. Biz sadece 1 saatlik bir randevu diye düşünürken 2.5 saat kaldık ve gerçekten çok da memnun kaldık. Bunda her iki tarafın da geçmişin hesabını sormaktan çok bundan sonra neler yapılabileceğine odaklanması çok büyük bir etkendi.

Osman Bey toplantıya neredeyse bütün ekibini çağırmıştı ve bizi büyük bir heyecanla beklediklerini söyleyerek toplantıya başladı. TİB’in internet sektörünün önde gelenleri ile bu şekilde yaptığı en büyük toplantılardan birisi olduğunu ve bundan sonra da bu toplantıları sürdürmek istediklerini söyledi. Site kapatma ve açma konularında nasıl bir süreç işlediğini hukukçu arkadaşlarından bize anlatmasını istedi. Mackolik.com özelinde yaşananlar üzerinde çok kısaca durduk ve sitelerimizin açılmasının gecikmesinin nelere malolduğu konusunda kendilerine biraz bilgi verdik, onlar da bu süreci kendileri açısından bize anlattılar. Bu süreçte herhangi bir kasıt olmadığını ama ne yazık ki herbir sitenin açılması için yapılması gereken bürokratik işlemlerin uzun sürdüğü gibi bilgiler aldık. Hem bir hesaplaşma moduna girmemek, hem de aslında onların da bu konuda bize hak verdiklerini hissettiğimiz için bu konuyu çok uzatmadık.

Bizler düşündüğümüz çözüm önerilerini söyledik, Osman Bey bunların hepsini not aldı, bazıları üzerinde uzun uzun tartıştık, bazıları konusunda hukuksal olarak yapılıp yapılamayacağını inceleyip bize geri döneceğini söyledi. Ayrıca şu anda mecliste internet ile ilgili bir yasa tasarısı olduğunu, site kapatmalarının tamamen kaldırılmasını istediklerini, bu konuda bizlerin desteğini istediklerini söylediler, biz de bu konuda daha ilgili ve duyarlı olacağımızı söyledik.

Bu toplantıyı bundan sonraki toplantıların ilki olarak değerlendirerek çok sıcak bir şekilde de toplantıyı bitirdik. Toplantı sonrası Ankara’lı olan Devrim Demirel bizi çok güzel bir kebapçıya götürdü, hem güzel bir yemek yedik hem de bir durum değerlendirmesi yaptık.

Bundan sonra biz internet girişimcilerinin başta TİB olmak üzere devletle daha yakın ilişki içinde olmamız gerektiğini düşündük hepimiz, çünkü bu sayede kendimizi ifade edebilme ve dolayısıyla sorunlarımızı daha yakından anlatabilme şansı yakaladığımız gibi, bürokratların bakış açılarını anlayıp daha çözüme odaklı öneriler sunabileceğimizi ve doğru insanları bulduğumuzda dinlenebildiğimizi gördük.

Ancak bunu bireysel olarak değil de bir grup halinde yapmanın da çok olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum, bütün arkadaşklarım da bu konuda hemfikir oldular. Bu nedenle özellikle internet üzerinde iş kuran bizim gibi şirketlerin oluşturacağı bir dernekleşme sürecine girmek gibi bir düşünce doğdu, Osman Bey de bu konuda bizi destekledi. Şimdi sektördeki arkadaşlarla biraraya gelip bu konuda çalışmalar yapmayı planlıyoruz.

Sitelerimizin kapanmasının bu tip güzel bir oluşumun doğmasına neden olması bizi son derece mutlu edecek. Ben şimdiden bu süreçte bize destek olan bütün dostlarımıza, çok olumsuz bir durumdan tam tersi çok olumlu bir  hava doğmasını sağlayan Osman Bey ve ekibine tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Birgün Türkiye’de intenet tarihi yazılırsa 9 Nisan 2012 TİB toplantısının mutlaka yazılacağını sanıyorum.

Bu konudaki gelişmeleri çeşitli mecralarda duyurmaya devam edeceğiz.Categories: Bütün Yazılar, İnternet Dünyası

3 replies

  1. Harika! Umarım site kapatma gibi saçma bir uygulamaya son verilir. En azından bu kadar kolay olmaz ve site sahipleri ile görüşülür öncesinde.

  2. Müthiş bir hareket, harika bir sonuç olmuş. Tebrikler…

  3. erdem bey tebrik ediyorum sizi, sizin platformlarınızda yaşanılan durumlar sonuçta aynı ölçüde bizlerde de yaşanabilir veya yaşanmışlıkları var. Yapılması gereken konularda bir şekilde çorbada tuzumun olmasını isterim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: